Diabetolog – kiedy warto udać się do specjalisty?

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, na którą cierpi coraz więcej osób. Niestety, chorują na nią zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Diagnoza nie jest przyjemna, a co gorsze – wiele osób się jej nie spodziewa. Informacja o cukrzycy zmienia całe życie pacjenta; jest dolegliwością przewlekłą i nieuleczalną, dlatego niezbędna jest stała kontrola u lekarza zajmującego się cukrzycą – diabetologa. Czym dokładnie zajmuje się specjalista diabetolog? Kto powinien się z nim skonsultować?

Lekarz diabetolog – co warto wiedzieć?

Diabetologia to specjalizacja medyczna, która zajmuje się leczeniem różnych typów cukrzycy oraz jej powikłań. Zadaniem diabetologa jest terapia oraz profilaktyka cukrzycy, czyli przewlekłej i groźnej choroby, której podstawą jest zbyt duże stężenie glukozy we krwi.

 Czym zajmuje się diabetolog?

Diabetolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się pacjentem na każdym etapie terapii – czyli od postawienia diagnozy dot. cukrzycy, poprzez badania kontrolne, jak i ewentualne leczenie powikłań. Coraz częściej diabetolodzy zajmują się również profilaktyką cukrzycy, jak i innych chorób metabolicznych, bezpośrednio związanych z gospodarką węglowodanową organizmu.

Do zadań lekarza diabetologa należy:

  • Rozpoznanie typu cukrzycy lub innego zaburzenia metabolicznego;
  • Skierowanie pacjenta na określone badania; interpretacja pomiarów stężenia glukozy we krwi;
  • Edukacja pacjentów cierpiących na cukrzycę m.in. w zakresie odpowiedniego żywienia (we wsparciu z dietetykiem);
  • Leczenie farmakologiczne w przypadku cukrzycy typu 2;
  • Optymalizacja wyrównania cukrzycy, monitorowanie oraz zapobieganie powikłaniom;
  • Współpraca ze specjalistami z innych dziedzin, w przypadku, gdy dochodzi m.in. do powikłań związanych z cukrzycą.
Konsultacja u diabetologa

Dostępność diabetologów w poradniach

W Polsce szacuje się, że ok. 3 milionów osób choruje na cukrzycę, jednak nie każdy jest tego świadomy! Choć cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną i coraz częściej chorują na nią także bardzo małe dzieci – regularne wizyty u lekarza specjalisty są rzadkością. Wszystko dlatego, że diabetolodzy, czyli specjaliści leczący cukrzycę są w naszym kraju trudno dostępni, zwłaszcza na NFZ. Problem jest głównie widoczny w małych miastach, np. do diabetologa w Sieradzu łatwiej jest umówić się prywatnie niż w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Badanie krwi glukometrem prze diabetyka - esokrates.pl

 Fot. Badanie krwi glukometrem

Warto pamiętać o jednym – leczenie u diabetologa może trwać całe życie. Wizyty u lekarza powinny odbywać się regularnie od momentu zdiagnozowania choroby.

Ile kosztuje wizyta u diabetologa?

Z uwagi na małą dostępność lekarzy, w przychodniach refundowanych przez NFZ na wizytę czeka się nawet kilka miesięcy. Wielu pacjentów decyduje się na leczenie prywatne, np. u diabetologa w Sieradzu czy okolicy. Koszt wizyty prywatnej to często ok. 100 – 200 zł.

Kiedy należy skonsultować się z diabetologiem?

Spotkanie z diabetologiem, czy to w Sieradzu czy innym mieście w Polsce, najczęściej ma miejsce wtedy, gdy pojawiają się pierwsze objawy choroby. Zdarzają się też przypadki, gdy to lekarz pierwszego kontaktu (internista) wyraża sugestię, że pacjent powinien skonsultować się z lekarzem diabetologiem.

Kiedy warto zwrócić się o konsultację do diabetologa?

Cukrzyca daje dość typowe objawy, które koniecznie warto skonsultować z diabetologiem. Należą do nich m.in.:

  • Wzmożone uczucie pragnienia,
  • Nadmierna senność,
  • Trwałe zmęczenie,
  • Nagłe zaburzenia wzroku,
  • Nieuzasadniony spadek wagi,
  • Choroby skóry lub dziąseł, które nie dają się wyleczyć sposobami naturalnymi,
  • Trudno gojące się rany,
  • Charakterystyczny zapach acetonu w ustach.

Można uzyskać skierowanie do lekarza państwowego, bezpośrednio do jednej z placówek NFZ lub wybrać się na wizytę prywatną, np. do diabetologa w Sieradzu.

Jak powinna wyglądać wizyta u diabetologa?

Pierwsza wizyta u diabetologa często wiąże się z dużym stresem pacjentów. Nie wiedzą, czego mogą się spodziewać po spotkaniu z lekarzem diabetologiem. Tymczasem podstawą pierwszej wizyty jest dokładny wywiad z pacjentem. Zadaniem specjalisty jest zebranie informacji o dotychczasowych chorobach, ewentualnych wypadkach, operacjach czy pobytach w szpitalu. Często lekarz dopytuje również o nałogi, rodzaj pracy.

Diabetolog podczas wizyty często przeprowadza też badanie lekarskie, takie jak mierzenie ciśnienia krwi, sprawdzenie stanu skóry, stóp czy jamy ustnej. Na spotkanie z diabetologiem warto zabrać swoje wszystkie dotychczasowe wyniki badań.

Konsultacja u diabetologa

Wybierając się do diabetologa na drugą lub każdą kolejną wizytę, należy przynieść m.in. glukometr, książeczkę samokontroli (zawierającą pomiary glukozy, informacje o diecie lub aktywności fizycznej). Jeśli lekarz zleci badania – trzeba pamiętać, by zabrać je na spotkanie.

Jakie badania wykonać przed wizytą u diabetologa?

Przed wizytą m.in. u diabetologa w Sieradzu warto wykonać podstawowe badania laboratoryjne, które pomogą specjaliście już na pierwszej wizycie podać wstępną diagnozę. Na pierwsze spotkanie z lekarzem dobrze jest przygotować wyniki:

  • Morfologii,
  • OB,
  • Kreatyniny,
  • Mocznika,
  • Elektrolitów,
  • Kwasu moczowego.

Warto również wykonać badanie ogólne moczu, cholesterol całkowity, a także próby wątrobowe i ALAT, HBA 1c oraz TSH.

Jakie dodatkowe badania może zlecić lekarz diabetolog?

Diabetolog, oprócz podstawowych badań laboratoryjnych, może zlecić pacjentowi także inne testy. Jakie?

  • W przypadku wystąpienia powikłań związanych z cukrzycą, lekarz diabetolog może skierować na badanie, np. skóry lub dna oka. Dzięki wszelkim dodatkowym badaniom, specjalista dowie się o kondycji całego organizmu.
  • Diabetolog często zleca również EKG spoczynkowe i wysiłkowe, by sprawdzić, czy pacjent nie choruje na serce, co często ma związek z cukrzycą.
  • Badanie Doppler, czyli sprawdzenie tętnic kończyn dolnych, w celu weryfikacji przepływu krwi.

Rejestracja telefoniczna:
(pn-pt. 8.00-20.00):

tel. 43 650 65 40, 500 108 800